ארכיון חודש יולי, 2012

מאגרי הנשק הלא קונבנציונלי שבידי אסאד

27 ביולי 2012

האפשרות שמאגרי נשק כימי וביולוגי המצויים בסוריה עלולים לעבור לידיים לא אחראיות מטריד ובצדק. לא שכל כך ברור לי מי הן הידיים האחראיות באזורנו. מובן שהידיים הלא מוכרות בכלל והידיים שאינן ידי מדינה בפרט מעלות חששות כבדים. אך עם יד על הלב, האם אפשר להגדיר את ידי מנהיגינו כאחראיות ? אלה שלאורך הדורות שחלפו מימי בן גוריון דרך גולדה מאיר ועד בנימין נתניהו לא השכילו להביא לנו ביטחון ושלום (לא נדבר כאן על רווחה, בריאות וחינוך) ושלחו אותנו שוב ושוב למלחמות.

השבוע בשתי הזדמנויות איים שר החוץ מר אביגדור ליברמן שהעברת נשק כימי לחיזבאללה היא עילה למלחמה. לעומתו מזהיר השבוע הרמטכ"ל בני גנץ בפומבי, שתקיפת מאגרי הנשק הכימי בסוריה עלולה  לסבך את ישראל במלחמה רחבה מכפי שתכננה. האם זה יהיה מוגזם לקבוע שרק לאחד משניהם "ידיים אחראיות" ?

ממקום מושבי, ניסיתי לחשוב על דרך להפחית נזקים ולמנוע מלחמה מיותרת. למשל לגרום לכך שהנשק הכימי והביולוגי שבידי באשר אסאד, יועבר בהסכמה לידיים אחראיות אחרות כדי שחלילה לא יפול לידי ארגון טרור לא אחראי, ובכך גם למנוע אפשרות שישראל תתקוף את המאגרים ותסתבך במלחמה גדולה מכפי שתכננה. עלה בדעתי שזה יהיה נחמד למשל אם מר ולדמיר פוטין נשיא רוסיה ירים טלפון לבאשר אסאד ויאמר לו משהו כמו: "כבוד הנשיא אסאד, מטוסים של הצבא הרוסי ינחתו בתיאום איתך השבוע בסוריה כדי להעמיס עליהם את כל הנשק הלא קונבנציונלי המצוי ברשותך. אנו נאחסן אותו אצלנו במחסנים ברוסיה, כדי למנוע את הגעתו לידיים אחרות לא אחראיות. כאשר המצב בסוריה יתייצב והשקט יחזור לארצך נחזיר לך את הנשק הנ"ל, הוצאות ההטסה הלוך ושוב על חשבוננו".

אני תמה האם רעיון (מופרך \ הזוי \ תבוסתני) מעין זה עלה בכלל אי שם בסביבת מקבלי ההחלטות ? או שאצלנו כרגיל האצבע על ההדק, האזיקים או השוקר החשמלי למען בטחוננו ועתיד ילדנו.